Cellulit u dzieci

Cellulit, który jeszcze kilkanaście lat temu był terminem dość mało znanym i nieczęsto powtarzanym, dzisiaj jest na ustach nie tylko kobiet, ale również dzieci. Zmiana przypominająca ser, znajdująca się na udach, pośladkach oraz ramionach coraz częściej obserwowana jest u najmłodszych. Wywołuje ją gromadzący się w tkance łącznej tłuszcz. Walka z nim jest dość trudna i uciążliwa, ale nie beznadziejna.

Dlaczego występuje już u dzieci?
Występowanie cellulitu uwarunkowane jest genetycznie, dlatego obciążone ryzykiem jego pojawienia się są dzieci rodziców, którzy mieli z nim problem  (cellulit w odmianie męskiej obserwuje się co prawda rzadko, jednak przypadłość ta nie jest tylko problemem kobiet). Jeśli Twoja mama, babcia z jednej i drugiej strony cierpiały z powodu pomarańczowej skórki w młodości, możesz być niemal pewna, że również u Ciebie, prędzej czy później, się ona pojawi.
Warto zapamiętać: to geny, płeć, wiek oraz łączna ilość tkanki tłuszczowej są odpowiedzialne za powstawanie zmian, które nazywamy cellulitem.

Skutki
Cellulit pojawia się najczęściej u dzieci wkraczających w wiek dojrzewania, czyli najczęściej już u dziewczynek mających 13-14 lat. Skutki są zazwyczaj daleko idące. W nastolatków, szczególnie wyczulonych na kwestie wyglądu i swojej atrakcyjności, szczególnie uderza to, że ich do tej pory dość ładnie wyglądająca skóra ud, pośladków i ramion zmienia się nie do poznania. Oprócz znienawidzonego już trądziku pojawia się cellulit, który jest równie negatywnie odbierany, dokładając do szali problemu kolejny.

Jak ograniczyć występowanie problemu?
Podstawowym sposobem walki ze zmianą nazwaną „cellulit” jest wprowadzenie zdrowej i urozmaiconej diety. W przypadku nastolatków nie może to być jednak dieta restrykcyjna i bardzo zdecydowana w formie. Należy jedynie lekko ją zmodyfikować, czyniąc ją bardziej przyjazną zarówno dla zdrowia, jak również dla wyglądu dziecka. Konieczne będzie ograniczenie ilości słodyczy i kolorowych napojów oraz włączenie w dietę wielu warzyw i owoców.

Kolejna kwestia, o jaką należy zadbać, to ćwiczenia. Powinny być one odpowiednio dobrane do charakteru nastolatka. Należy zadbać o to, by były one przez dzieci lubiane i by spędzanie na nich czasu nie było odbierane jako katorga.
Poza tym trzeba uzmysłowić dzieciom wagę zdrowego stylu życia i wyraźnie podkreślić, że używki typu papierosy mają bardzo zły wpływ na wygląd skóry, w tym również cellulitu. Dbając o swoją  ładną prezencję, warto również pomyśleć o skutecznym oduczeniu palenia i ograniczenia czasu przebywania wśród osób palących.

Można również zaproponować dzieciom używanie kosmetyków na cellulit. Trzeba je jednak uczulić na to, że preparaty tego typu nie działają od razu i że nie są zawsze w 100% skuteczne.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *