Cellulit a etapy życia

Liczne badania oraz obserwacja dnia powszedniego udowadniają, że z cellulitem ma problem aż 80% kobiet, z czego 64% boryka się dodatkowo z kłopotami z krążeniem krwi oraz z obrzękiem nóg i uczuciem ich ciężkości. 73% kobiet mających cellulit  walczy z zaparciami, a 85% cierpi z powodu syndromu napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku 48% pań mających pomarańczową skórkę stwierdza się również nadwagę, a 50% z nich stosuje pigułki antykoncepcyjne.

Kiedy pojawia się cellulit?
Cellulit może się pojawić już między 11 a 16 rokiem życia (zobacz cellulit u dzieci). Tak wczesne zmiany związane są z hormonalną huśtawką okresu dojrzewania. Około 25-30 roku życia pomarańczowa skórka przybiera już właściwą dla siebie postać, często pokazując, jakie ma możliwości dalszego rozwoju.

Jak eliminować cellulit w okresie dojrzewania?

Nasze działania powinny być ostrożne. Nie zaleca się stosowania okładów i zabiegów na ciało, które będą silnie ogrzewały ciało i prowadziły do jego pocenia. W tym okresie można polecić delikatny masaż w połączeniu z drenażem limfatycznym. Nie zaleca się również stosowania ostrych diet, bowiem młody, rozwijający się organizm potrzebuje wielu cennych składników odżywczych. Warto jednak przyjrzeć się, czy dziecko nie ma skłonności do otyłości. Warto uzmysłowić sobie, że w okresie dojrzewania nastolatkowie często odreagowują stresy przy pomocy jedzenie – zajadając swoje problemy lub przeciwnie przykładając nadmierną uwagę do swojego wyglądu. Blisko im do wielu zaburzeń odżywiania – anoreksji i bulimii. Należy nauczyć młodzież kontrolowania swoich emocji i takiego radzenia sobie z nimi, by nie trzeba było uciekać się do zbyt radykalnych rozwiązań.

U dojrzałych kobiet

Gdy kobieta uzyskuje dojrzałość, zmienia się wygląd jej ciała. Zostaje narażona na rozrost pomarańczowej skórki. Ze względu na inną budowę kości, większą o około 7% zawartość tłuszczu niż u mężczyzn oraz mniejszą ilość mięśni, jest szczególnie narażona na zmiany w obrębie komórek tłuszczowych.

W tym okresie można korzystać ze wszystkich zabiegów oferowanych przez salony SPA oraz wszystkich kosmetyków antycellulitowych. Pewnym wyjątkiem jest okres ciąży, kiedy nie wszystkie zabiegi są wskazane.

Cellulit w ciąży
W ciąży diametralnie zmienia się gospodarka hormonalna, której zadaniem jest zagwarantowanie najlepszych warunków do rozwoju noworodzącego się życia. Zwiększa się ilość estrogenów, które sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu, tak potrzebnego w ciąży i w późniejszym okresie laktacji. Cellulit w ciąży nasila się, a zaniedbany po tym niezwykłym okresie, jeszcze bardziej zyskuje na formie. Dlatego też tak ważne jest, by po dziewięciu miesiącach ciąży i połogu kobieta zaczęła jeszcze bardziej dbać o siebie. Już po urodzeniu dziecka może poddać się większości zabiegów antycellulitowych.

Czy można jakoś przeciwdziałać cellulitowi w trakcie ciąży? Można dbać o wdrażanie racjonalnej, zdrowej diety. Najlepiej takiej, która zawiera odpowiednie ilości białka, owoców, warzyw, błonnika. W mniejszej ilości należy dostarczać węglowodanów i tłuszczy. Ponadto trzeba zadbać o ograniczenie ilości słodyczy oraz ciężkostrawnych dań.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *