Bolesna egzema wciąż kryje wiele tajemnic

Stan zapalny na skórze może wywoływać sporo frustracji. Zaczerwienione, łuszczące i swędzące obszary są nie tylko źródłem kompleksów, ale również przyczyną obniżonego komfortu życia. Ich nieprzewidywalność (nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawią) oraz trudności z oceną, jakie są przyczyny wyprysków (może być ich mnóstwo i nie każde udaje się zdiagnozować) nie ułatwiają leczenia. Jest też kłopot z poczuciem bezradności – jak zamaskować zmiany, jak je ukryć (na twarzy, dłoniach), by dodatkowo ich nie pogłębić.

Bolesna egzema

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach stan skóry znacznie się poprawia dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Podstawa to stosowanie dobrej jakości kremów nawilżających i natłuszczających, które będą wzmacniać naturalną barierę ochronną, unikanie gorącej wody i długich kąpieli oraz picie dużej ilości wody. Niestety w najcięższych i najbardziej zaawansowanych stadiach egzemy takie działania będą niewystarczające. Swędzenie i bolesność skóry trzeba leczyć dodatkowymi sposobami.

Co powoduje egzemę?

Niestety lekarze nie są zgodni, co do tego, co wywołuje egzemę. Wiadomo na pewno, że problemem jest nieodpowiednio działający układ immunologiczny, który reaguje poprzez atak na własne komórki. Reakcję mogą wywołać pokarmy, czynniki zewnętrzne, składniki kosmetyków, a nawet alergeny obecne w powietrzu. Nie zawsze przed wszystkimi udaje się uciec, nie w każdej sytuacji można je wyeliminować.

Egzema zwiększa ryzyko innych chorób

Znany jest problem tak zwanego marszu alergicznego, czyli większej podatności osób chorych na egzemę na zachorowanie na inne dolegliwości – katar sienny czy astmę. Warto o tym wiedzieć i o tym pamiętać, bo źle leczona lub ignorowana egzema może nieść kolejne problemy zdrowotne.

Czy z egzemy się wyrasta?

U większości dzieci cierpiących na wyprysk stan skóry wyraźnie się poprawia do ukończenia przez nie trzeciego roku życia, czyli miej więcej do czasu, kiedy dojrzewa układ immunologiczny. 20% dzieci do ukończenia 10 roku życia całkowicie zapomina o przykrych zmianach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli egzema wystąpiła choć raz, to tendencja do zmian na skórze pozostanie już na zawsze. I wyprysk może pojawić się znowu, niespodziewanie, po wielu latach uśpienia.

Niestety w nielicznych przypadkach wraz z wiekiem stan skóry może się pogarszać. Dlatego zmiany zamiast łagodnieć mogą być coraz poważniejsze.

Jak leczy się egzemę?

Leczenie egzemy zazwyczaj jest objawowe, bo przyczyn nie zawsze udaje się ustalić. Polega na stosowanie kremów, które uśmierzą ból oraz zmniejszą swędzenie, wspomagając gojenie się podrażnionej skóry. Bardzo często na zmiany skórne zaleca się hydrokortyzol w różnym stężeniu, który walczy ze zmianami zapalnymi, poza tym wskazane są również leki przeciwhistaminowe, regulujące funkcjonowanie skóry.

Niekiedy lekarz przypisuje tak zwane miejscowe  immunomodulatory, leki, które mogą poprawiać stan skóry. Niestety istnieją badania, które rzucają na nie cień i wskazują, że z ich używaniem wiąże się szereg skutków ubocznych, w tym zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu.

Przy egzemie bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie skóry, najlepiej kremami stworzonymi do skóry atopowej lub domowymi mieszankami, na przykład oliwą z oliwek z aloesem, olejem kokosowym. Specyfik nakładamy od razu po wyjściu z kąpieli, pamiętając by uprzednio nie pocierać skóry ręcznikiem, by jej dodatkowo nie podrażniać. Warto powtarzać zabieg kilka razy dziennie i nie szczędzić używanego specyfiku, jeśli chodzi o ilość. Skóra powinna być dobrze nawilżona.

Dla skóry z egzemą typowe są okresy zaostrzenia zmian oraz ich całkowitego zniknięcia. Niezależnie od tego, czy występuje wyprysk, należy dbać o to, by odpowiednio pielęgnować skórę – często nawilżać i natłuszczać, unikać czynników drażniących, nie przegrzewać i nie stosować środków, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Wskazane jest stosowanie hipoalergicznych preparatów do prania oraz do mycia dłoni i zmywania naczyń.

172 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *