Bierne palenie w ciąży może prowadzić do dziecięcej egzemy

Egzema to zmiany na skórze, które pojawiają się coraz częściej już u najmłodszych dzieci. Cierpią z ich powodu niemowlaki, a nawet noworodki. Najczęściej mają charakter nawracający, zaostrzający się pod wpływem czynników zewnętrznych, a czasami na skutek alergii, czyli zjedzenia niektórych składników spożywczych. Ustalenie, jakie czynniki pogarszają stan skóry jest często bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe.

egzema zdjecieCzasami pewne wskazówki przynosi wykonanie badań na skórze oraz z krwi. Jednak jeśli przyczyną nie jest alergia (IgE zależna), wtedy ustalenie przyczyn zmian na skórze może być bardzo trudne. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje leczenie objawowe, czyli nawilżanie skóry (nawet kilkakrotnie w ciągu dnia) oraz unikanie wystawiania naskórka na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych – ochrona przed słońcem, wiatrem i mrozem.

Czasami egzema może przejść w atopowe zapalenie skóry, chorobę obejmującą wyprysk, alergiczne wysypki, łuszczące się zmiany – suchą i swędzącą skórę.

Naukowcy cały czas starają się ustalić, jak zapobiegać chorobom skóry, zwłaszcza tym przewlekłym. Udało się im ustalić, że narażenie dziecka w ciąży na wpływ nikotyny zwiększa ryzyko wystąpienia egzemy oraz innych zmian na skórze.

Zbadano uczniów szkół narażonych na palenie papierosów w łonie matki. Okazało się, że byli oni o 50% bardziej narażeni na wystąpienie zmian atopowych niż dzieci, które nie przebywały w dymie tytoniu. Do wniosków naukowcy doszli na podstawie badań krwi oraz po wypełnieniu koncesjonariuszów.

Pobrano próbki krwi od  3639 dzieci. Wykazały one, że pewne warianty genów, które kodują białka odpornościowe TNF-alfa i TLR-4  wystawione na działanie dymu tytoniowego w okresie płodowym, były bardziej narażone u dzieci, które je posiadały na wystąpienie po narodzinach zmian na skórze, a także takich chorób jak astma, choroba Crohna, a w wieku dorosłym reumatoidalne zapalenie stawów.

To kolejny powód, dla którego nie warto palić papierosów. Zwłaszcza w ciąży.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *