Badania wskazują, że Koenzym Q10 jednak nie jest tak skuteczny

Wiele w ostatnich latach mówiło się o tym, że koenzym Q10 świetnie wpływa na kondycję skóry i spowalnia jej starzenie. Składnik ten stosowano na szeroką skalę w wielu specyfikach dedykowanych kobietom w średnim wieku oraz dla skóry dojrzałej. Okazuje się jednak, że ostatnie badania nie dają tak entuzjastycznych wyników, jak wcześniejsze. Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu McGill w Kanadzie sugerują nawet, że koenzym Q10 nie oferuje żadnych korzyści w zakresie przeciwdziałania starzeniu się skóry.

Koenzym Q10, Ubichinon – gdzie tkwi błąd?

koenzymKoenzym Q10 to naturalnie występujący tłuszcz w każdej komórce ludzkiego ciała.  Mitochondria występujące w każdej komórce wykorzystują ubichinon do przekształcania substancji odżywczych i tlenu w energię, którą następnie komórki mogą wykorzystać.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ubichinon to składnik, który może przeciwdziałać starzeniu się komórek i ich uszkodzeniom – zwłaszcza powstałych na skutek działania wolnych rodników. Szybko wywnioskowano, że koenzym Q10 to silny przeciwutleniacz, który chroni powierzchnię skóry oraz wyrównuje jej powierzchnię.

Ostatnie badania potwierdzają jednak, że koenzym Q10 nie działa tak jak dotychczas sądzono.

Przeprowadzono eksperyment na myszach

Badanie to wykazało, że pozbawienie myszy koenzymu Q10 sprawia, że gryzonie umierają. To zrozumiałe, skoro składnik ten jest niezbędny do przemiany tlenu i substancji odżywczych w energię. Z drugiej strony zwiększenie ilości tego składnika wcale nie pozwala zawalczyć z wolnymi rodnikami.

Wniosek? Badacze sugerują, by zamiast wydawać pieniądze na koenzym Q10, lepiej zainwestować je w lepsze produkty spożywcze i zdrowsze jedzenie. Najkorzystniejsze dla naszej cery są zmiana nawyków życiowych, zwrócenie uwagi na styl życia oraz codzienne często bezrefleksyjne wybory.

Badanie naukowców obalające korzystny wpływ koenzymu Q10 na przeciwdziałanie starzeniu się skóry mają również pozytywny wydźwięk. Dają nadzieję na stworzenie rozwiązania pomagającego leczyć dysfunkcje mitochondriów i związane z nimi choroby. Otwierają również drogę do stworzenia nowoczesnego leku, rozwiązującego problemy zdrowotne wielu osób.

Koenzym Q10 dobrej jakości można kupić tutaj.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *