Afty w jamie ustnej – jak rozpoznać, jak leczyć?

Afty często są mylone z opryszczką. Niekiedy kojarzone są ze zmianami typowymi dla dzieci – pleśniawkami, które są od aft mniej bolesne i których źródłem są drożdże.

Tymczasem na afty, charakterystyczne owrzodzenia z miejscowym stanem zapalnym, cierpi wiele dorosłych osób. Do cyklicznego powstawania aft mają tendencję szczególnie kobiety, które na skutek zmian hormonalnych często cierpią na niedobór witamin z grupy B i żelaza. Ale po kolei.

Afta – co to takiego?

Afta to owrzodzenie, biały nalot na śluzówce jamy ustnej otoczony obszarem czerwonym. Może się pojawić na wardze, na dziąśle, języku. Często ma charakter nawrotowy. Pojawia się regularnie i przybiera formę aftowego zapalenia jamy ustnej.
Afta najczęściej ma od 1 mm do 2 cm. Zazwyczaj nie jest większa niż 5 mm.
Afta jest bolesna. Jako nadżerka może utrudniać jedzenie i przełykanie. Najczęściej musi minąć kilka dni a nawet tygodni, by zmiana się zagoiła.

Afta na wardze

Opryszczka zazwyczaj pojawia się na ustach, w okolicy linii, gdzie kończy się rumień ust, jest dobrze widoczna, natomiast afta znajduje sobie miejsce nieco niżej, na śluzówce jamy ustnej, często chowa się między wargami. Jest mniej wyeksponowana i trudniejsza w dojrzeniu dla osób postronnych.

Poniższe zdjęcie zrobiłam koleżance, która wpadła na kawę i przy okazji rozmowy narzekała na powracające afty. Nie wiem, czy wystarczająco dobrze widać zmianę na jej ustach, bo nie muszę chyba wam pisać, że trudno zrobić zdjęcie śmiejącej się ciągle osobie, ale załączam je poglądowo. Modelka z mojej znajomej żadna, z drugiej strony…i tak jestem jej wdzięczna, że zgodziła się pozować do zdjęcia. 🙂

SONY DSC

Afta na dziąśle

Afta może umiejscowić się również na dziąśle, a także na podniebieniu, często by ją dojrzeć, trzeba szeroko otworzyć usta i użyć latarki. Niekiedy nie jest to proste dla osoby, która zmaga się z problemem. Dlatego trzeba poprosić o pomoc drugiej osoby.

Biały nalot w jamie ustnej przyczyny

Biały nalot w jamie ustnej może mieć różne przyczyny.

Nie często się o tym mówi, ale przyczyna może być trudna do zidentyfikowania. Na przykład afty często pojawiają się u osób przygryzających usta. Są to zmiany mechaniczne powstałe na przykład w nocy, całkiem nieświadomie podczas zgrzytania zębami. Co ciekawe na tę przypadłość – zgrzytanie zębami – cierpi aż co druga osoba – często nieświadomie piłując sobie zęby w nocy. Nie słyszeliście o tym? To ciekawy temat. Warto przestudiować, bo zgrzytanie zębami może powodować bóle głowy, być przyczyną permanentnego zmęczenia, osłabienia, uczucia rozbicia. Nie wspominając o tym, że zgrzytanie zębami może prowadzić do stałych uszkodzeń szkliwa.

Wracając do tematu aft, mogą być one wywoływane przez:

 • stres,
 • gryzienie długopisów
 • obgryzanie paznokci,
 • niektóre sztuczne dodatki do żywności – konserwanty, wzmacniacze smaku
 • szczególnie u osób wyjątkowo wrażliwych,
 • zmiany hormonalne,
 • podrażnienia wywołane pastą do zębów, czy samą szczoteczką podczas
 • szczotkowania,
 • niedobór żelaza,
 • niedobór kwasu foliowego
 • niedobór witamin z grupy B,
 • choroby układu pokarmowego

Bardzo ważny jest czynnik rodzinny. Jeśli w rodzinie odnotowano wystąpienie aft, istnieje 90% prawdopodobieństwa, że wystąpią one również u dzieci.

Afty leczenie

Afty można leczyć domowymi sposobami. Świetnie sprawdza się babcina metoda – płukanie ust naparem z szałwii lub wodą różaną. Do płukanek użyć można także liści malin, szałwii, rumianku lekarskiego, odwaru z czerwonej koniczyny. Polecam także naturalny sposób na afty – olejek arganowy, koniecznie z pewnego źródła.

Dobrze przyjrzeć się również swojej diecie i zadbać o to, by była urozmaicona i bogata w cenne witaminy, zwłaszcza z grupy B.

Sprawdzi się również maść do nabycia w aptece z kwasem hialuronowym.

Jeśli afty ciągle nawracają, a zmiany są uporczywe w leczeniu, należy się skonsultować z lekarzem w celu prowadzenia skuteczniejszej terapii. Niekiedy konieczne jest podanie antybiotyków lub sterydów.

W trakcie leczenia należy unikać jedzenia bardzo ciepłych pokarmów, cytrusów, kwaśnych owoców, picia alkoholu – co może dodatkowo podrażniać zmianę. Dlatego moja znajoma bardzo powoli piła kawę, czekając aż się ostudzi. Gorąca była dla niej nie do przełknięcia. 🙂

A Wy macie swoje sprawdzone sposoby na afty?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *