8 produktów, które powodują trądzik

To, co jesz ma znaczenie, a nawyki żywieniowe w wielu przypadkach odpowiadają za trądzik, sprzyjają powstawaniu niedoskonałości i utrudniają leczenie ich. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy równowaga w jadłospisie zostaje mocno zachwiana. Nagle okazuje się, że stosowanie nawet bardzo silnych środków na trądzik może być nieskuteczne. Jest to ten moment, kiedy zauważasz, że nic tak naprawdę nie działa, że trądzik ciągle jest, a po chwilowej poprawie, stan skóry się pogarsza. Właśnie wtedy warto zastanowić się, czy przyczyną zmian na skórze nie jest nasza dieta, czy nie doszło do niedoborów, które można uzupełnić tylko w najprostszy możliwy sposób – poprzez zmianę sposobu odżywiania się.

Niezdrowe przekąski

Można się oszukiwać, że chipsy, solone orzeszki, tłuste przekąski, nie mają znaczenia. Niestety prawda jest taka, że bardzo niekorzystnie wpływają na stan skóry. Nie tylko osób z trądzikiem, ale wszystkich. Sprawiają, że skóra wygląda na zmęczoną, szarą, zwyczajnie gorzej wyglądamy i nawet gorzej się czujemy.

chips-843993_1280

Mocno solone produkty sprzyjają obrzękom, poza tym przekąski takie mają wysoki indeks glikemiczny, który prowadzi do prawdziwego „roztrzaskania” naszej wewnętrznej równowagi.

Trudno sobie odmówić tych wszystkich niezdrowych smakołyków, szczególnie, że ich jedzenie mocno wciąga, warto jednak się postarać je ograniczyć. Czasami jednak i to jest niemożliwe, dlatego czasem trzeba całkiem je odrzucić, niż mierzyć się z pokusą zjedzenia jeszcze jednego chipsa…i kolejnego.

Mleko, produkty mleczne powodują trądzik

Malezyjskie badania przyniosły dość rewolucyjną tezę, stawiającą pod znakiem zapytania niemal każdy jadłospis. Okazało się, że osoby regularnie spożywające mleko były cztery razy bardziej narażone na trądzik niż osoby, które mleko piły sporadycznie. Powodem, jak przypuszczają naukowcy, ma być stosowanie hormonów, które mają przenikać i powodować problemy hormonalne u osób dorosłych,  co sprzyja niedoskonałościom.

Jest coś jeszcze – wraz z rozwojem układu pokarmowego zmniejsza się jego możliwość do trawienia białek mlecznych, stąd tak wiele osób ma alergie i nietolerancje, im jesteśmy starsi, tym najprawdopodobniej gorzej trawimy białka obecne w mleku krowim. To również one stanowią główną przyczynę alergii u niemowlaków.

Słodycze i produkty bogate w rafinowane cukry, nabiał i gluten

Niestety często poprawiamy sobie samopoczucie poprzez sięganie po słodkie produkty z mlekiem i glutenem – królują wszelkie wafelki, batoniki, lody w wafelku.  Niestety u osób podatnych na trądzik właśnie one mogą prowadzić do makabrycznych zmian na skórze. Poza tym jest problem z glutenem, który według wielu najnowszych badań, zwiększa przepuszczalność jelit oraz jest odpowiedzialny za powstawanie wielu zmian na skórze trudnych w leczeniu.

Biała mąka, biały chleb

Białe pieczywo, ciasteczka przygotowane z pszennej mąki dostarczają sporej ilości węglowodanów, które sprawiają, że układ hormonalny przestaje pracować w prawidłowy sposób. Bardzo łatwo o zaburzenia w jego funkcjonowaniu.

Mleczna czekolada

Warto jeść – zdrową, gorzką czekoladę (pisałam o tym tutaj). Ma ona bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Niestety to nie ona kupowana jest najczęściej – dużo chętniej sięgamy po słodszą mleczną czekoladę, zawierającą spore ilości cukru, syropu glukozowo-fruktozowego i innych dodatków. Słodka, mleczna czekolada nie poprawi wyglądu naszej skóry. Wręcz przeciwnie – sprawi, że na skórze pojawią się wypryski.

Soja

Skóra trądzikowa nie zyska na zjadaniu soi, bogatej w fitoestrogeny, które u osoby wrażliwej może doprowadzić do prawdziwych kłopotów w układzie hormonalnym. Składniki zawarte w soi mogą naśladować naturalne hormony oraz zaostrzać zmiany, dlatego warto unikać soi.

Niestety składniki pochodzące od soi są stosowane w naprawdę wielu produktach spożywczych. Pamiętajmy również o tofu, które produkowane jest z soi, również ono może pogorszyć stan skóry trądzikowej.

Pizza

Niekorzystnie na naszą skórę będzie działała również pizza, która dostarcza sporej ilości węglowodanów oraz nabiału. Niestety zarówno jedno jak i drugie źle wpływają na kondycję skóry. Z tego powodu jedzenie pizzy, nawet tej domowej, warto pozostawić sobie na specjalne okazje, na co dzień sięgając po inne dania.

Słodkie napoje

Niestety picie słodkich napojów silnie uzależnia. W konsekwencji bardzo trudno nam skończyć z sięganiem po barwione napoje bogate w wysoką zawartość cukru. Skutek jest prosty – wahania poziomu cukru we krwi i zaburzenia w wydzielaniu insuliny, co również grozi cukrzycą, nadwagą i wielu innymi poważnymi konsekwencjami, dużo gorszymi niż problemy skórne.

Znane powiedzenie – jesteś tym, co jesz jest często bagatelizowane. Tymczasem to prosta zależność, od której trudno uciec. Nasza skóra odzwierciedla stan naszego talerza. Tu nie da się nic ukryć. Warto o tym pamiętać, że jedząc „byle co”, nie poprawiamy własnego wyglądu, a możemy prowadzić do zaostrzenia zmian.

Kochani, zachęcam do polubienia mojego profilu! Dzięki! 🙂

50 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *