5 najlepszych domowych maseczek dla skóry trądzikowej
|Posiadaczki cery trądzikowej mają przed sobą nie lada wyzwanie. Pielęgnacja cery tłustej skłonnej do zmian skórnych bywa bowiem wyjątkowo trudna. Liczy się systematyka i staranność. Nie można pozwolić sobie na żadne błędy, bo ich popełnienie skutkuje wysypem wielu zmian na skórze.
Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można skutecznie oczyścić skórę i złuszczyć naskórek, chroniąc cerę przed pojawieniem się przykrych zmian. Jednym z wyżej ocenianych są domowe maseczki na trądzik, dużo skuteczniejsze niż gotowe receptury dostępne w sklepach. Oto 5 najlepszych. Znacie? Lubicie?
Maseczka z kurkumy
Brudzi wszystko naokoło – dłonie, ręcznik, zlew, a nawet skórę. Po jej zmyciu przez kilka godzin masz żółtą skórę. Jednak o dziwo to jedna z najlepszych maseczek na trądzik, która błyskawicznie poprawia stan skóry. Natychmiast wyrównuje jej powierzchnię, czyniąc ją gładką i równą, zmniejsza pory skóry, oczyszcza je, działając prewencyjnie, chroni przed grudkami i sporymi zmianami zapalnymi.
W jaki sposób to się dzieje?
Kurkuma należy do rodziny imbirowatych. Uznawana jest za tańszy odpowiednik szafranu, jednak mający równie wiele zalet, co on. Kurkuma zawiera kurkuminę, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jako silny przeciwutleniacz z grupy polifenoli działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran, co ma spore znaczenie w walce z trądzikiem. Dodatkowo zapewnia efekt oczyszczenia skóry i uspokojenia jej funkcjonowania. Wykazano również, że kurkuma reguluje działanie sebum, dlatego jest polecana dla posiadaczek skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Dobra wiadomość jest również taka, że działa przeciwstarzeniowo, pozwala zachować młody wygląd skóry na dłużej.
Maseczkę z kurkumy można wykonać, łącząc po prostu kurkumę z jogurtem naturalnym lub śmietaną, by uzyskać konsystencję pasty. Można również wzbogacić skład maseczki, by wzmocnić działanie popularnej przyprawy. Kurkuma doskonale komponuje się z miodem, który wykazuje również działanie antybakteryjne.
Oto najlepszy przepis na maseczkę z kurkumy:
Łączymy 1 łyżeczkę kurkumy, 1 łyżeczkę miodu, 2-3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego, 1 łyżeczkę soku z limonki, który działa odkażająco, pozwala również rozjaśnić powstałe na skórze przebarwienia.
Maseczkę najlepiej stosować na noc, ze względu na barwienie skóry. Nakładamy na całą skórę lub punktowo. Najlepiej użyć do tego celu rękawiczek lub specjalnej szpatułki.
Maseczka z cynamonem i miodem
Cenne składniki w walce z trądzikiem? Na pewno cynamon i miód. Przede wszystkim dlatego, że wykazują działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Błyskawicznie odżywiają skórę, regulują pracę gruczołów łojowych, sprawiają, że skóra staje się gładka i równa, bardzo delikatna w dotyku.
Przygotowanie zajmuje kilka sekund. Do miseczki wsypujemy łyżeczkę cynamonu, dodajemy dwie łyżeczki miodu. Oba składniki dokładnie mieszamy. Nakładamy na skórę palcami. Pozostawiamy na 10-15 minut i zmywamy.
Warto przed zastosowaniem maseczki na całą powierzchnię skóry wykonać test, by sprawdzić, czy nie dojdzie do podrażnień.
Maseczka z drożdży
To jeden z tych przepisów, który zachwyca osoby mające problemy ze skórą. Działa błyskawicznie i daje świetne efekty. Będziesz zachwycona, o ile zdecydujesz się spróbować.
Bardzo ważne, by wybrać do przygotowania maseczki świeże drożdże, powinni być wilgotne, nie popękane. Nalot nie jest problemem, ale należy go usunąć. Ważny jest nie tylko termin ważności, ale przede wszystkim wygląd drożdży. Przygotowanie maseczki jest szalenie proste.
Należy połączyć jedną czwartą kostki drożdży z odrobiną ciepłego mleka, w taki sposób, by wyszła papka, którą nałożymy na skórę. Bardzo ważne, by nie żałować sobie domowego kosmetyku i nakładać maseczkę grubą warstwą. Nadaje się nie tylko na twarz, ale również dekolt, ramiona, czy plecy, wszędzie tam, gdzie pojawiają się na skórze charakterystyczne zmiany skórne.
Przepis można wzbogacić, dodając do mieszanki również sok z cytryny, by uzyskać efekt rozjaśnienia skóry i wyrównania jej kolorytu. To bardzo ważne, jeśli borykasz się z przebarwieniami po trądziku.
Dlaczego właśnie drożdże?
Wybór nie jest przypadkowe. Są one cennym źródłem:
- witamin i mikroelementów,
- zwłaszcza witaminy z grupy B,
- białka,
- wapnia,
- żelaza,
- selenu,
- chromu.
Największe zalety maseczki z drożdży? Jest bardzo tania, prosta w przygotowaniu i daje super efekty. Naprawdę będziesz zaskoczona. Spróbuj!
Maseczka z sody oczyszczonej
Maseczka z sody oczyszczonej jest polecana do usuwania zaskórników, rozszerzonych porów. Jednak decydując się na nią, należy zachować szczególną ostrożność. Mimo że maseczka z sody ma świetne opinie, może mocno uczulać i wysuszać skórę, dlatego nie należy nakładać jej na skórę zbyt często. Przed pierwszą aplikacją wskazane jest wykonanie testu na małym obszarze, czy na skórze nie pojawi się uczulenie.
Maseczkę z sody należy przygotować w proporcji 1:1, łącząc sodę oczyszczoną z wodą mineralną. Po zmyciu maseczki ciepłą wodą możemy liczyć na efekt lekkiego złuszczenia, usunięcia martwych komórek skóry, oczyszczenia, zwężenia porów, normalizacji pracy gruczołów łojowych.
Maseczka z octem jabłkowym
Skóra tłusta z tendencją do trądziku powinna być systematycznie złuszczana. W tym pomocna może być maseczka z octem jabłkowym, która pomaga odblokować zatkane pory skóry i usunąć ich zawartość. Dzięki temu skutecznie walczy ze zmianami trądzikowymi. Co równie ważne ocet pozwala uspokoić skórę, przywrócić jej naturalne pH, dbając o to, by cera mogła skutecznie bronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Do przygotowania maseczki będziemy potrzebować octu, zielonej herbaty, miodu i cukru. Przygotowanie jest banalnie proste. Do miseczki wlewamy jedną łyżeczkę octu winnego, dodajemy dwie łyżki zaparzonej wcześniej i ostudzonej zielonej herbaty, następnie łyżkę miodu i pięć łyżek cukru. Wszystko mieszamy. Nakładamy na skórę przy pomocy wacika. Masujemy skórę. Pozostawiamy na skórze przez około 10 minut i spłukujemy.
Która maseczka wydaje Wam się najciekawsza?
Każda maseczka wydaje się być świetna i na szczęście mało skomplikowana 🙂 Z tych, które opisałaś, słyszałam tylko o maseczce z drożdży 😉
Ja chyba najlepiej lubię maseczkę z kurkumy – za efekty. Tylko to brudzenie wszystkiego jest słabe…
MASECZKA Z CYNAMONEM I MIODEM NAJLEPSZA <3
Dzięki drożdżom i siarce moja skóra normalnie wygląda:) Super przepisy:) Uwielbiam domowe nieskomplikowane maseczki:D
kurkuma jest świetna ale barwi na żółto ;P
Oooo dla mnie :-), podkradam przepisy,mimo że nie mam cery trądzikowej, to się przyda :-).
http://spicetki.blog.pl/
Uwielbiam drozdzową☺
Maseczki zawsze miały zbawienny wpływ na cerę. Pamiętam, kiedy byłam dziewczynką, moja ciocia często miała na twarzy maseczkę. Wtedy jeszcze tego nie rozumiałam, teraz wiem. Sama od czasu do czasu nakładam maseczkę odpowiednia do cery naczynkowej, bo taką mam.
Pozdrawiam Doroto:)
O – coś dla mnie. Co prawda nie mam typowej skóry trądzikowej, ale czasami wyskoczy mi to i owo:)
dziękuję, przydadzą mi się 🙂
Z tą maseczką z kurkumy mnie zaskoczyłaś 😉
Zawsze myślałam, że jej przeznaczenie jest inne 🙂
Jak ja się cieszę, że czasy trądziku mam za sobą! A z domowych sposobów mi nic nie pomagało 🙂
O ile trądziku nie mam, to mam cerę mieszaną, która daje popalić latem, więc maseczkę z sody wypróbuję 🙂
Cztery pierwsze maseczki znam i stosuję, a jeśli chodzi o ocet jabłkowy to miałam okazję używać go tylko do włosów.
Na maseczkę z kurkumy czaimy się już od dawna! Dobrze, że nam o niej przypomniałaś bo koniecznie musimy ją przetestować 🙂
Dzięki za przepisy, na pewno wypróbuję maseczkę z drożdży 🙂
Muszę sobie te przepisy zanotować jak się jakiś okrutny pryszcz pojawi!
Słyszałam o tej maseczce z kurkumy, ale to jak ona brudzi mnie odstrasza. Myślę, że zrobię kiedyś z sody albo z octem jabłkowym, ale z lekką modyfikacją 😉
Niestety brudzi bardzo…
Chetnie wyprobuje te maseczki 🙂