3 naturalne i domowe sposoby na łupież
|Łupież to jeden z najbardziej denerwujących defektów, który jest teoretycznie niegroźny, a ma potężną siłę, jeśli chodzi o stopień irytacji, jaki wywołuje.
Niestety często całkiem nieświadomie pogarszamy kondycję swojej skóry i sprawiamy, że na głowie pojawiają się nieprzyjemne białe łuski. Nierzadko jest to wina kosmetyków, źle dobranych lub używanych w zbyt dużych ilościach.
Inne źródła wskazują, że łupież może być spowodowany przez nieodpowiednią dietę, stres, a także ekstremalne temperatury, które mogą nasilić zmiany na skórze. Jednym z bezpośrednich czynników, który powoduje wystąpienie łupieżu jest grzyb z rodzaju Malassezia, nasilający nadprodukcję komórek skóry powodujących łupież.
Skąd ten łupież?
Skóra jest największym organem, który na bieżąco się regeneruje. Według Medical News Today, łagodne formy łupieżu są łatwe w kontrolowaniu, ale czasami łupież tak bardzo się rozwija, że jego usuwanie może być naprawdę trudne.
Kiedy inne metody nie działają, warto wypróbować domowe sposoby na łupież. Oto trzy ciekawe sposoby.
Wyciąg z lawendy i oliwa z oliwek na łupież
Istnieje wiele źródeł, które wskazują na korzystne działanie olejku z drzewa herbacianego. Odkryto, że składnik ten ma działanie przeciwgrzybiczne, antyseptyczne, i antybakteryjne. Natomiast wyciąg z lawendy to niedoceniany składnik, który ma szczególnie dużo korzyści, jeśli uwzględnia się potrzebę pielęgnacji suchej skóry głowy.
Dodatek oliwy z oliwek pozwala nawilżyć naskórek, uspokajając jej skłonność do nadmiernego łuszczenia.
Użyj około 50 ml oliwy z oliwek oraz 15 kropki wyciągu z lawendy. Wymieszaj i wlej do ciemnego słoiczka lub butelki (w ten sposób będziesz mogła przechowywać je dłużej). Mieszankę warto nałożyć na skórę głowy przed snem i wypłukać ją w godzinach porannych.
Czosnek na łupież
Nie jest to pachnący i miły zabieg, ale podobno szalenie skuteczny. Wszystko dlatego, że czosnek ma silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Czosnek zawiera również kwas salicylowy, który jest często wykorzystywany do produkcji szamponów przeciwłupieżowych do kontrolowania łojotokowego zapalenia skóry, będącego często przyczyną łupieżu.
Inne źródła wskazują, że na łupież może pomóc jedzenie surowego czosnku.
Jak wykorzystać czosnek w leczeniu zewnętrznym? Trzeba obrać ząbek, przecisnąć przez praskę i wymieszać z oliwą z oliwek lub olejkiem arganowym. Przygotujemy taką ilość, by wystarczyła na wtarcie w skórę głowy. Zostawiamy na 15 minut i spłukujemy.
Maska do włosów – cytryna, jogurt i miód
Według European Journal of Medical Journal, miód ma działanie przeciwłupieżowe. Wszystko dlatego, że świetnie równoważy pH skóry, ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne.
Jak przygotować maskę do włosów?
Połącz trzy łyżki miodu, jedną łyżkę jogurtu ekologicznego i dwie łyżeczki soku z cytryny. Możesz dodać również olejek arganowy lub olejek jojoba, by ułatwić spłukiwanie maski.
I jak Wam się podobają te sposoby?
Macie swoje? Napiszcie.
Ten czosnek to jednak lek na wszelkie zło 😉
Szkoda, że tak niemiło pachnie…:/
Trzeba będzie przeprowadzić eksperyment na moim chłopaku, który od dawna męczy się z tym problemem. Tylko ciekawe, czy zechce współpracować 😉
Hahah 🙂
Ciekawe 😉 Daj znać 🙂
nie mam póki co łupieżu, ale jeśli kiedyś problem się pojawi to przypomnę sobie o tym wpisie 🙂 Twój blog to kopalnia wiedzy
Dzięki:)
o czosnku przyznam że wcześniej nie słyszalam żeby na łupież działał, zresztą wolałabym z nim nie próbować i potem pachnieć tak cała 😛 a macie jakieś sprawdzone np szampony na łupież? ja zaczynam seboradin właśnie.
Ja sprawdziłem kiedyś czosnek ale parzyl się on w szklance wody. Powiem szczerze że pomógł. Taką wodę wcieramy w skórę głow.później możemy umyć głowę szamponem. Nie czuć potem zapachu. Muszę zacząć robić jeszcze raz ten zabieg. Jednak można go wykonywać raz w tygodniu. Dodatkowo robię peeling skóry głowy domowej roboty. No i szampon przeciw lupiezowy z łagodnym składem