10 sposobów, jak podnieść libido u kobiet

Wiele kobiet narzeka na niskie libido, brak ochoty na seks oraz obniżoną jakość życia seksualnego. Nie kochamy się tak często, jakbyśmy chciały. Czujemy dyskomfort podczas odmawiania współżycia partnerom. Czy jest sposób, by to zmienić? Oto 10 sposobów, jak podnieść libido u kobiet.

Kilka słów o kobiecym libido

Kobiece libido jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od zmian następujących w układzie hormonalnym. Z tego powodu w okolicy owulacji czujemy największe pożądanie, które po jajeczkowaniu spada. W dniach płodnych kochamy się chętnie, natomiast w niepłodne mamy zdecydowanie mniejszą ochotę na seks. Natura to dobrze pomyślała. Powód jest prosty – dążenie do powiększenia rodziny i zwiększenie szansy na urodzenie dziecka.
Co się natomiast dzieje, gdy czynność jajników ustaje? Kobiety po menopauzie zazwyczaj mają niższe libido, choć to sprawa bardzo indywidualna. Dużo zależy od jakości życia, poziomu zadowolenia. To, czy chcemy uprawiać seks ma bowiem ogromny związek z oceną naszego aktualnego życia i jakości życia z partnerem.
Kobiece libido nie bez przyczyny uzależnione jest od psychiki, a najważniejszym erotycznym organem jest mózg. Niestety często się o nim zapomina, gdy staramy się podnieść libido naturalnymi sposobami.

Jak podnieść libido? Znajdź sposób na stres

Nie jest zaskoczeniem, że wiele kobiet nie ma ochoty na seks, gdy jest zestresowanych. Mężczyźni często nie mają z tym problemu. Są w stanie rozładować napięcie właśnie w łóżku. W przypadku kobiet sytuacja jest zazwyczaj bardziej skomplikowana. Stres i napięcie można co prawda rozładować podczas masażu, który może być wstępem do seksu, jednak zazwyczaj bez wprowadzenia założenia, że jedno prowadzi do drugiego. Kobieta, która jest mocno zestresowana, potrzebuje sposobów, by się wyciszyć, zresetować. Z tego powodu warto znaleźć sposoby na stres.

Jednak to nie jedyna motywacja. Stres często powoduje problemy zdrowotne. Odpowiada za wiele chorób, obniża jakość życia, z tego powodu warto z nim skutecznie walczyć.

Jak podnieść libido? Wyśpij się

Wielu z nas wybiera sen zamiast seksu. To nie jest zaskoczenie, biorąc pod uwagę współczesne szybkie tempo życia i brak czasu na odpoczynek. Niestety fakt ten negatywnie wpływa na nasze libido. Niewyspanie, przemęczenie skutkuje obniżeniem libido. Dlaczego? Powodem jest spadek testosteronu, który ma ogromny wpływ na poziom libido. Potrzeba co najmniej 6-9 godzinnego nieprzerwanego snu. W tym temacie liczy się regularność.
Zarwane nocy, praca na zmiany niestety nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie.

Jak podnieść libido? Zaakceptuj siebie

To, co myślisz o sobie, ma ogromne znaczenie na to, jak podchodzisz do seksu. Jeśli nie lubisz swojego ciała, widzisz w nim same słabe strony, postrzegasz przede wszystkim minusy istnieje spore ryzyko, ze nie będziesz umiała cieszyć się seksem. Nawet najlepszą atmosferę popsuje obsesyjne myślenie o fałdce na brzuchu lub próba takiego ułożenia, by on nie zauważył dużych ud. Sam strach przed rozebraniem się i wrażeniem, jakie zrobi Twoje ciało może skutecznie odbierać ochotę na seks.
Dlatego rozwiązanie jest proste – zaakceptuj swoje ciało. W teorii tyle wystarczy, w praktyce bywa z tym jednak naprawdę różnie.

Jak podnieść libido? Ruszaj się

Ruch ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia. Pozwala zminimalizować stres, wyciszyć negatywne emocje, uzyskać efekt odprężenia i podniesienia poziomu hormonów szczęścia. Ruch ma wpływ również na wagę i sylwetkę, sprzyja zachowaniu zdrowia, korzystnie wpływa na krążenie. Nie wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna korzystnie oddziałuje na libido. Nie potrzeba wiele, wystarczy codzienny wysiłek, choćby przez 20 minut dziennie, by uzyskać korzystny wpływ na libido.

Jak podnieść libido? Zwróć uwagę na to, co jesz

Choć działanie afrodyzjaków nie zostało do końca udowodnione, to istnieją dane, które mają potwierdzenie naukowe. Mianowicie to, że na libido najlepiej wpływa lekka, zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta. Dodatkowo potwierdzono korzystny wpływ przypraw takich, jak bazylii, cynamon, imbiru, gałki muszkatołowej, papryki chili, czosnku (dodany z umiarem, ze względu na charakterystyczny mocny zapach).

Jak podnieść libido? Wykonaj badania

Niski poziom libido może mieć związek ze stanem zdrowia. Często jest spowodowany przez podniesiony poziom prolaktyn, chorobę tarczycy, cukrzycę, chorób nerwowych. Odkrycie poważniejszej przyczyny spadku libido i leczenia jej ma w konsekwencji korzystny wpływ na samo pożądanie.

Jak podnieść libido? Zwróć uwagę na antykoncepcję

Niskie libido często ma związek ze stosowaną antykoncepcją. Może być skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które często obniżają pożądanie. Pomocna może być zmiana metody antykoncepcyjnej. Czasami niestety nie jest to możliwe i wtedy zaleca się zmianę metod antykoncepcyjnych. Niskie libido w niektórych sytuacjach ma związek z panicznym strachem przed ciążą.

Jak podnieść libido? Kochaj się częściej

Paradoksalnie im częściej uprawiamy seks, tym mamy większą ochotę na współżycie. Im mamy dłuższe przerwy, tym ochota na chwile we dwoje spada. Dlatego warto, w miarę możliwości, dbać o to, by móc się kochać częściej. Unikanie dłuższych przerw we współżyciu ma pozytywny wpływ na jego jakość.

Jak podnieść libido? Zainwestuj w siebie

Nowa bielizna skutecznie może rozgrzać Twoje myśli. Podobnie jak gadżety erotyczne i zabawki, które wykorzystacie podczas chwil we dwoje. Czasami wystarczy zmiana otoczenia, wspólny wyjazd, spędzenie kilku chwil we dwoje…

Jak podnieść libido? Unikaj negatywnych skojarzeń

Negatywne skojarzenia z seksem mogą skutecznie odebrać chęć na bycie we dwoje. Jeśli partnerowi wielokrotnie nie udaje się uzyskać pełnego wzwodu lub erekcja słabnie w trakcie seksu lub traktujecie seks zadaniowo, może być trudno z odczuwaniem pożądania. Przedłużający się stan dyskomfortu kojarzony ze współżyciem może doprowadzić do całkowitego wycofywania się z aktywności seksualnej, zwyczajnie zaczyna się jej uniknąć, by nie powtórzyła się przykra sytuacja.

W takiej sytuacji najczęściej niezbędna jest wizyta u seksuologa.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *