10 najlepszych metod ułatwiających zasypianie

Problemy ze snem to współczesna plaga mająca dwie twarze. Jedna to bezsenność a druga to nadmierna senność. Coś, co wydaje się tak naturalne i niezbędne każdego dnia sprawia mnóstwo problemu. Co zrobić, by nie mieć problemu ze snem?

Polski problem ze snem

Statystyki są zatrważające, aż połowa Polaków ma problem ze snem. Ogromna część z nas nie może zasnąć. Mimo zmęczenia i położenia się spać o odpowiedniej porze, nie możemy zmrużyć oka. Przewracamy się z boku na bok a upragniony sen nie nadchodzi. Nie możemy znaleźć wygodnej pozycji, mamy problem z osiągnięciem stanu odprężenia i wyciszenia. Męczymy się i denerwujemy, w konsekwencji zasypiamy późno, budzimy się zmęczeni i rozdrażnieni.

Są też inne problemy ze snem, wynikające z nadmiernej senności. Innymi słowy, mimo spaniu przez 8 a nawet 9 godzin dziennie nie możemy się wyspać, budzimy się zmęczeni, rozdrażnieni, najchętniej zostalibyśmy w łóżku znacznie dłużej.

Jak wygląda natomiast zdrowy sen? Kto nie ma problemu z tą sferą życia? Odpowiedź jest prosta – osoby zasypiające szybko, niebudzące się w nocy, wstające rankiem wypoczęte i pełne energii. Właśnie do tego powinniśmy dążyć.

kłopoty ze snem

Co ma wpływ na zdrowy, regenerujący sen? Przede wszystkim dieta

Znasz to powiedzenie – jesteś tym, co jesz? No właśnie. Codzienny jadłospis ma wpływ na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu jako całości i poszczególnych narządów oraz organów.

Okazuje się, że znaczenie ma przede wszystkim to, co jemy na ostatni posiłek. Na kolację nie powinniśmy wybierać:

  • produktów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak: biały ryż, biała makarony, produkty przygotowane z białej mąki, słodycze,
  • na kolację nie sprawdzają się również dania wysokobiałkowe – mięsne, rybne.
  • na ostatni posiłek warto wybrać razowy makaron, brązowy ryż, warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste.

Jak zadbać o sen? Pamiętaj o ruchu

Pół godziny dziennie spędzone na spacerze? Kilka rundek na rowerze? Teoretycznie nie powinien być to problem. W praktyce bywa jednak różnie. Jesteśmy tak zabiegani i często tak bardzo zmęczeni, że nie umiemy znaleźć na aktywność fizyczną czasu. W konsekwencji nie tylko coraz gorzej się czujemy, ale również szybciej się starzejemy, mamy problem z kondycją fizyczną, tyjemy, narzekamy na zmęczenie, a jednocześnie problemy z zasypianiem.

Siedzący tryb życia nie służy naszemu zdrowiu. Nie ułatwia zasypiania. Bardzo ważne jest, by każdego dnia w godzinach popołudniowych znaleźć kilka chwil na aktywność fizyczną. Wysiądź na przystanku szybciej, wybierz się do pracy rowerem. Istnieje mnóstwo sposobów, by znaleźć czas na ruch.

Co zrobić, by dobrze spać? Nie pij alkoholu

Panuje mit, że lampka wina do kolacji ułatwia zasypianie. Wielu z nas sądzi, że dzięki alkoholowi można się wyciszyć i zrelaksować. Czy tak jest rzeczywiście?

Niestety nie. Alkohol co prawda pozwoli na szybsze zaśnięcie, ale negatywnie wpływa na jakość snu. Sprawia, że w nocy częściej się budzimy i wstajemy niewypoczęci. Sen jest płytki i krótszy.

Jeśli zależy nam na dobrym śnie, lepiej nie sięgać po alkohol. Lampka wina co prawda przyspieszy zasypianie, ale nie da nam tego, czego naprawdę potrzebujemy – zdrowego regenerującego snu.

Wywietrz sypialnię, zadbaj o odpowiednią temperaturę

Badania pokazują, że wielu z nas nie dba o optymalne wywietrzenie pomieszczeń, w których przebywa. Problem jest szczególnie spory zimą, kiedy panuje sezon grzewczy. Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa w naturalny sposób często i na długo otwieramy okna.

Gdy za rzadko wietrzymy sypialnię, temperatura jest zbyt wysoka, powietrze jest suche, w konsekwencji czego może wysuszać śluzówkę i być przyczyną chrapania a nawet alergii. Skutkiem tego jest niespokojny, przerywany sen.

Najlepsza temperatura na sen to około 20 stopni.

Zainwestuj w dobre rolety

Problemy z zasypianiem mogą mieć prozaiczną przyczynę, na przykład brak możliwości zaciemnienia pomieszczenia, w którym przebywasz. O ile nocą można łatwo poradzić sobie z tym problemem, o tyle sporym wyzwaniem jest zadbanie o ciemność w sypialni w ciągu dnia, co istotne jest w trakcie pracy na zmiany.

Dlatego tak ważne jest zainwestowanie w dobre rolety, które sprawią, że w sypialni będzie ciemno. To istotne, bo właśnie w ciemności dochodzi do uwalniania melatoniny hormonu snu, który umożliwia zaśnięcie.

Jest za głośno? Na to też jest sposób!

Osoby mające problemów ze snem wiedzą, że zaśnięcie może utrudniać ciche stukanie zegarka, nie wspominając o dzieciach grających w piłkę pod blokiem czy sąsiedzie koszącym trawnik. Dlatego jeśli jesteś zmuszony spać w ciągu dnia, bo pracujesz w nocy, zainwestuj w dobre stopery do uszu, które pozwolą oddzielić Cię od hałasów pochodzących z zewnątrz.

Nie pij kawy i napojów energetycznych na 6 godziny przed snem

Niekorzystnie na jakość snu może wpływać również kofeina. Choć wielu może wydawać się to mało znaczący czynnik, to prawda jest taka, że mała filiżanka może oddziaływać na nasze samopoczucie nawet przez 6 godzin. Dlatego picie kawy w godzinach popołudniowych jest mocno ryzykowne. W podobny sposób działać może cola, napoje energetyczne, a nawet mocna herbata czy duża ilość czekolady.

Pij wodę, ale nie przed snem

Kłopoty z zasypianiem i jakością snu może mieć również picie sporej ilości wody przed snem.

Na 3 godziny przed snem warto ograniczyć ilość napojów, zwłaszcza moczopędnych. Picie dużej ilości wody warto zaplanować w godzinach rannych i wczesnych popołudniowych. Pod wieczór pijemy tylko tyle, ile trzeba. Wszystko po to, by w nocy nie budzić się co chwilę na wizyty w toalecie.

Daj sobie czas na wyciszenie pod koniec dnia

To kolejna rada, ale niezwykle trudna w codziennym stosowaniu, by pod wieczór dać sobie czas na relaks, odpoczynek, wyciszenie. Wieczorem nie powinniśmy pracować, intensywnie trenować, to nie najlepszy czas na trudne tematy czy spotkania.

Warto posłuchać swojego organizmu i dać sobie szansę na wyciszenie przed snem. Wtedy zasypianie będzie prostsze, a regenerujący zdrowy sen na wyciągnięcie ręki.

Zadbaj o suplementację

Kłopoty ze snem mogą być wynikiem niedoborów ważnych składników odżywczych, takich jak melatonina, której ilość spada wraz z wiekiem. Warto uzupełniać jej braki przy użyciu dobrego suplementu diety na zasypianie, który będzie miał unikalny skład i będzie bezpieczny w stosowaniu. Dodatkowe godne uwagi składniki to: melisa lekarska, L-Tryptofan, L-Teanina, chmiel, szafran, rumianek czy witamina B6. Wszystkie te składniki wpływają na jakość snu i ułatwiają zasypianie. Można je znaleźć w nowym suplemencie diety, dostępnym na tej stronie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *